Etkinlikler

UREV 2019 FAALİYET RAPORU

09.01.2019 günü vakfımızın ilk mütevelli heyet toplantısıyla seçilen yönetim kurulu üyeleri yaptıkları ilk toplantıda aşağıdaki görev dağılımını yaparak çalışmalarına başlamıştır.

UREV 2019 FAALİYET RAPORU

Başkan                         Hale Pekerten

              Başkan yardımcısı      Rıfkıye Üstün

              Sekreter                      Ayşe Selcen Alpan

              Üye                             Berna Gürbüz

              Üye                             Musa Kazım Düzbastılar

 

              Yönetim Kurulu olarak her ayın ilk perşembe günü olmak üzere ayda bir kere olağan; gerekli görüldüğünde olağan üstü olmak üzere toplam 27 toplantı yapılmıştır.

              2019 yılının ilk iki ayı vakfımızın yasal olarak yapması gereken işlerle geçmiş olmakla birlikte 1 Şubattan itibaren etkinliklerimize başladık ve bir yıl boyunca sizlerin desteğiyle Urla’da tanınırlığımızı giderek arttırdık.

              2019 yılında önce Mart ayında başlamak üzere üç üniversite ve bir lise öğrencisine burs vermeye başladık. Bu öğrencilerin üçü kız, biri erkektir. Yönetim Kurulumuz üniversite öğrencilerine yılda 12 ay, her ay 300 TL, lise öğrencilerine yılda 9 ay, her ay 150 TL burs vermeye karar vermiştir. Burs komisyonumuzun öz verili çalışmalarıyla Ekim ayından itibaren Üniversiteli bursiyer sayımız 25 olmuştur. Bu bursiyerlerimizin 14’ü kız 11’i erkek öğrencidir. 15 Öğrenci İYTE’de okumaktadır. 4 öğrenci Ege Üniversitesinde ayrıca 9 Eylül, Eskişehir, Celal Bayar, Uşak, Antalya, Balıkesir üniversitelerinde okuyan  öğrencimiz bulunmaktadır. 2019 yılında lise bursu alan öğrenci sayımız 8 olup bunlardan 6 tanesi kız; 2 tanesi erkek öğrencidir.  Bir kızımız Haziran’da mezun olduğu için şu anda 7 lise öğrencisi (5 kız, 2 erkek) burs almaya devam etmektedir. Ayrıca ortaokulda okuyan bir kız öğrenciye her ay 50 TL spor eğitimi için; iki ilkokul öğrencisi kız kardeşlere her ay 150 TL eğitim desteği verilmektedir. Şu an vakıf olarak ayda 8.750 TL burs ödemesi yapmaktayız ve Urla Eğitim vakfı olarak  toplam 35 öğrenciye destek vermekteyiz Bu öğrencilerimizin burs giderleri için gerekli paramız 2019 yılı gelirinden (65.900 TL) 2020 yılına aktarılarak banka hesabımıza yatmış bulunmaktadır.

              Burs veren sayımızı her geçen gün arttırmaktayız. 2019 yılında toplam 33.800 TL burs bağışı (şartlı bağış) toplanmış ve 33.700 TL  burs ödemesi yapılmıştır. Vakfımızın temel amaçlarından olan ekonomik koşulları yetersiz, başarılı gençlere eğitim bursu vererek destek çıkmak için önümüzdeki yıl bursiyer sayımızı ve burs veren sayımızı elimizden geldiğince arttırmayı hedefliyoruz. Bu yıl ayda ortalama 12.000 TL gelir elde ederek 144.000 TL lik bir gelir sağladık. Önümüzdeki yıl bu oranın artacağına inanıyoruz. Urla eğitim Vakfı kurucuları ve gönüllüleri olarak vakfımıza bağış sağlayacak kişileri bulmak ve gelir getirici etkinliklerimizi arttırmak ilk hedefimiz olmalıdır diye düşünüyoruz.                                                                    

 

YAPTIĞIMIZ ETKİNLİKLER

3 Şubat 2019 da Urla Berk sitesinde kurucular ve gönüllülerle ilk kahvaltımızı gerçekleştirdik. Bu toplantıda gönüllülerimiz 4.000 TL bağış yaparak vakfımıza destek oldular.

              Başta Emine Kutlay, Ufuk Semercioğlu, Zuhal Dalgıç olmak üzere bir grup oluşturan arkadaşlarımız her ay  gerçekleştirdikleri etkinliklerin sonucu vakfımıza ortalama 1500 TL bir bağış sağlayarak burs giderlerine düzenli katkı sağlamaktadır, kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu tür desteklerin giderek artacağına inanıyoruz.

16 Şubat 2019 da TED Koleji çocuk şenliğine katıldık ve hem bağış (600 TL) topladık, hem kendimizi tanıttık.

              21 Mart 2019 da İBB’nin Urla’daki yerel hizmet binasında perşembe günleri toplantı yapabilmek için izin aldık ve ilk gönüllü toplantımızı gerçekleştirdik. Katılımcı olan arkadaşlarımızdan gönüllü kadromuzu oluşturmaya başladık.

29 Mart 2019 da vakıf tüzüğümüz gereği 2. Olağan Mütevelli Heyet Toplantımızı yaptık.

Belediye seçimlerinden sonra Urla ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanlarına tebrik ve tanışma ziyaretlerini gerçekleştirdik.

Nisan ayı başında vakfımız ofisini Emine Kutlay’ın evinin altındaki, bize ücretsiz olarak tahsis ettiği sevimli ve her ihtiyacımızı karşılayan bağımsız daireye taşıdık ve halen çalışmalarımıza orada devam ediyoruz.

12 Nisan 2019 da Urla Eski Tamirhane Binasında vakfımızın açılış ve tanıtım kokteyli gerçekleştirildi ve yapılan bağış ve hediyelerden 7.000 TL kazanıldı.

21 Nisan’da 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Eski Tamirhane Binasında İkinci el çocuk eşyası kermesi ve çocuk şenliği yaptık. Çok sayıda çocuğumuzun katıldığı ve hem eğlenceli hem eğitici bir gün olan şenlikte 1.500 TL bağış toplandı.

Gönüllümüz Şeyda Şişman 8-9 Mayıs ve 22-23 Mayıs tarihlerinde her biri iki gün süren gönüllü eğitimi vererek gönüllü olmanın ne demek olduğunu bizlere öğretti. Katılımcılara katılım belgeleri verildi ve gönüllü kayıtları yapıldı. Şu anda kayıtlı  gönüllü sayımız 100’ü aşmıştır. Bunun içinde 50’ye yakın üniversiteli genç gönüllümüz vardır.

10 Mayıs’ta Urla Konağında düzenlediğimiz akşam yemeğinde 2.000 TL bağış elde ettik.

 18 Mayıs’ta İYTE mimarlık ve Şehir Bölge Planlama öğrencileriyle Urla gezisi düzenledik ve genç gönüllülerimizi oluşturmaya başladık.

30 Haziran’da tekne gezisi düzenledik ve Urla’nın adalarını tanıttık. Bu gezide de 1.000 TL bağış elde ettik.

7 Temmuz’da Esopark’ta 50 kişilik bir kahvaltı düzenledik ve 1.000 TL bağış elde ettik.

21 Eylül’de Urla sanat sokağı esnafı vakfımız yararına bir sanat şenliği düzenledi, bu şenlikte kahvaltı ve kermes etkinlikleri sonucu 8.000 TL bağış elde ettik.

6 Ekim 2019 da Urla Berk sitesi sosyal tesislerinde 20 Üniversiteli gençlerimizle bir kahvaltıda buluştuk

7 Ekim’de TED Koleji konferans salonunda Tan Sağtürk Akademi Mavi şehir ve Balçova dans okulu öğrencileri gelirini vakfımıza bağışlamak üzere bir gösteri düzenledi ve 6.000 TL bağışladılar.

10 Ekim 2019 da Urla Belediyesi ile işbirliği protokolü imzalandı.

 

16 Ekim’de Göbekli tepeyi de ziyaret ettiğimiz GAP gezisinde tur şirketinin yaptığı iki kişilik hediye ve katılımcıların bağışları ile 7.400 TL gelir elde ettik.

İzmir Valiliğine müracaatla koşu düzenleyerek bağış toplama izni aldık ve bu izne dayanarak 22 Mart 2020 Urla Ot Şenliğinde bir koşu düzenleme projesini başlattık.

19 Aralık’ta İYTE’de kermes düzenlendi. 5.000 TL gelir elde edildi.

20 Aralık’ta Esopark’ta Urla Etkinlikleri UREV yararına bir kadınlar matinesi düzenledi ve vakfımıza  6.000 TL bağış sağlandı.

 

              EĞİTİM VE EĞİTİME DESTEK ÇALIŞMALARIMIZ

İBB Yerel Hizmetler binası konferans salonunda bir dizi eğitim çalışması gerçekleştirdik. Şöyle ki;

              30 Nisan 2019 da Hasan Gençcan tarafından “İzmir’in yakın tarihi” adlı bir konferans verildi.

              Okulların tatile girmesiyle birlikte Temmuz, Ağustos aylarında Mutfak, Seramik, Tarih, İngilizce dersleri olmak üzere dört farklı grup 7. Ve 8. Sınıf öğrencilerine yaz okulu açtık.

              Ağustos ayında Bahar Nihal Ersöz tarafından verilen Tai Chi eğitimine bir grup öğrenci götürüldü.

              Eylül ayında internet üzerinden burs başvurusu için duyuru yaptık. Müracaat eden öğrencilerle mülakat yaparak  vakıf burs verme koşullarımıza uygun gençleri tespit edip 25 üniversite, 6 lise, 3 ilk öğretim öğrencisi olmak üzere 35 öğrencimize eğitim öğrenimlerinde destek olmaya çalıştık. Burslar 2019 yılı 1 Ekim’inden başlayıp lise öğrencileri için Haziran 2020, Üniversite öğrencileri için Ekim 2020 tarihine kadar devam etmektedir.

              Kanzai-Altan boya şirketi gönüllüleriyle sevgili kurucumuz Zuhal Dalgıç arkadaşımız sayesinde tanıştık ve Şehit Kemal İlkokulunda maliyetinin tamamen onlar tarafından karşılandığı fen, teknoloji, matematik, merkezinin yapımını gerçekleştirdik. Kuşçular yardım severler ilk ve orta okulunda Artı Beton İnşaat şirketinin desteğini alarak ıslak zemin tadilatlarının yapımına aracı olduk. Ayrıca aynı okulda resim atölyesinin masa ve sandalyeleri tamamen yenilendi. Bunun maliyeti de sayın İclal Aydın tarafından karşılandı. Ayrıca sınıfın perdeleri de yine bir gönüllümüz Tümay Çiftçiler tarafından yeniden yaptırıldı.

              Gönüllümüz felsefe öğretmeni Deniz Erdoğan Urla Şehit Kemal ilkokulu; Asiye Hüseyin Akyüz Bilim ilk ve orta okulunda ikinci sınıf öğrencilerine etik değerler, kendine güven, toplum içinde konuşma  konularında oyunlarla eğitici grup çalışmaları yapmaktadır. Bu arkadaşımızın bu eğitim için harcamaları vakfımız tarafından karşılanmaktadır.

              3-4 Kasım 2019 da Şeyda Şişman İYTE’de genç gönüllülerimize iki tam gün eğitim verdi.

              21 Kasım 2019 da İBB Yerel Hizmetler Konferans salonunda Betül Umay ve Derya Çağan Irmak tarafından sağlıklı beslenme ve hijyen konusu anlatıldı.

              5 Aralık 2019 da Dr. Neşe Öztürk “sağlık bağırsakta başlar” adlı eğitim semineri verdi.

              Her ayın ilk Perşembe günü gönüllülerimizle bilişim toplantıları yaptık.

              İlk yılımız olmasına rağmen oldukça başarılı birçok aktivite gerçekleştirmemizi sağlayan ve Urla ve çevresinde tanınırlığımızı arttıran siz kurucularımız ve gönüllülerimize çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda giderek çok daha etkin çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz

               

                                                      Yönetim kurulu


Bağış Yap

© Copyright 2020 urev.org.tr. Web Designed By: Pro Tasarım,Web Tasarım,Eticaret paketleri,Seo Optimizasyonu,İzmir