Etkinlikler

URLA EĞİTİM VAKFI 2020 YILI FAALİYET RAPORU

2020 Yılı Faaliyet Raporu

URLA EĞİTİM VAKFI 2020 YILI FAALİYET RAPORU

URLA EĞİTİM VAKFI 2020 YILI FAALİYET RAPORU

Yönetim Kurulu:

Hale Pekerten                                     Başkan

Rıfkıye Üstün                                       Başkan Yardımcısı

A.Selcen Alpan                                   Sekreter

Musa Kazım Düzbastılar                       Üye

Berna  Gürbüz                                    Üye

Sevgili arkadaşlar zorlu bir yılı geride bıraktık. Yönetim kurulu olarak ayda bir düzenli yaptığımız toplantılarımızı, pandemi  ve İçişleri Bakanlığının genelgeleri nedeniyle Mart ayından sonra online yapmak durumunda kaldık. 2020 yılı boyunca yönetim kurulumuz çoğunluğu online olmak üzere 18 toplantı yapmıştır.

Mümkün olduğunca sizlere online olarak ulaşmaya çalıştık. Pandemi koşullarına rağmen vakfımız sizlerin sayesinde birçok öğrenciye ulaşmayı başardı.

BURS ÇALIŞMALARIMIZ:

Burs Komisyonu:                                                                                                                                                                                             

Hale Pekerten

Rıfkiye Üstün

Ayşe Seçil Bocutoğlu

Meltem Düzbastılar

Vakıf senedimiz ve Burs yönetmeliğimiz uyarınca 1 EYLÜL/30 EYLÜL tarihleri arasında web sayfamızı burs başvurularına açtık. Müracaat eden öğrenciler arasından URLA’da okuyan ve URLA’da oturup Urla dışında okuyan öğrencilere öncelik vererek bir ön ayıklama yaptıktan sonra, seçtiğimiz öğrencileri başvuru belgelerindeki bilgiler ışığında burs kriterlerimize göre puanlayıp sıraladık: Bu sıralamada ailenin gelir durumu, evlerinin kira olup olmadığı, anne ve babanın sağ olup olmadığı, öğrencinin başarı durumu, kız ya da erkek olması, suç ya da ceza durumunun olup olmadığı sorularının yanıtları belgeleriyle istenmektedir. Her öğrenciye bir saat vermek koşuluyla öğrencilerle zoom üzerinden söyleşi yaptık. Ayrıca İYTE sosyal işler bölümünden Rukiye Demirayak ve sayın Rektör YUSUF BARAN ile bağlantı kurularak öğrencilerin okul ve aile durumuyla ilgili çok yararlı bilgiler alarak İYTE yönetimiyle işbirliği yapılmaktadır. Urla dışında okuyan öğrencilerimiz için onları tanıyan öğretmenleri ve yakınlarında referans olabilecek kişilerden bilgiler alınmaktadır.

2020 yılında Ekim ayına kadar 2019 yılından devam eden 34 öğrenciye burs verilmiş ve Ekim 2020 de bunlara 23 üniversite, 7  lise öğrencisi eklenerek burs alan öğrenci sayısı 64’e çıkmıştır. Ancak 2019 yılından devam eden üç üniversiteli  bursiyerimiz mezun olmuş, bir öğrencimiz İstanbul Üniversitesine nakille gitmiştir. Üç Liseli bursiyerimiz  burs almaya uygunluk özelliğini yitirdiği için bursları kesilmiştir. 2020 Aralık ayı itibarıyla 58 öğrenciye burs verilmektedir. Bir Lise öğrencimiz 2021 Ocak ayından itibaren burs almaya hak kazanmıştır. Burs alan öğrencilerin dökümü:

2020 yılı Ocak/Eylül ayları arası

Üniversite:  25 öğrenci   14 kız /11 Erkek

Lise:            8 öğrenci     6 kız/2 erkek

2020 yılı  Ekim=Kasım=Aralık ayları:

Üniversite:  44  öğrenci: 23 kız/ 21 Erkek

Lise :   13 öğrenci: 8 kız/ 5 Erkek

Ortaokul:  1 öğrenci (spor eğitim desteği)

Halen vakfımızdan burs almakta olan 44 üniversite öğrencisinin  okul dağılımı:

30 öğrenci: İzmir Yüksek  teknoloji Üniversitesi (İYTE)

4 öğrenci: Ege Üniversitesi (EÜ)

2 öğrenci: Anadolu Üniversitesi

1 öğrenci: Celal Bayar Üniversitesi

1 öğrenci: Uşak Üniversitesi

1 öğrenci: 9 Eylül Üniversitesi

1 öğrenci: Çukurova Üniversitesi

1 Öğrenci: Ankara Üniversitesi

1 öğrenci: Balıkesir Üniversitesi

2 öğrenci: Akdeniz Üniversitesi

 Lise Bursiyerlerinin okul  Dağılımı:

6 Öğrenci: Urla Anadolu Lisesi

3 öğrenci: Hakan Çeken Anadolu Lisesi

1 öğrenci: Güzelbahçe Dr Güngör Özbek Anadolu Lisesi

1 öğrenci: 60.yıl Anadolu Lisesi

1 öğrenci: Çeşme Denizcilik Meslek Lisesi

1 Öğrenci: Tire Anadolu Lisesi

1 öğrenci: EGİAD Orta Okulu

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü,  öğrencilerine yaptığımız destekler için, vakfımıza bir teşekkür belgesi vermiştir.

Vakfımız burs ödemelerini, burs bağışçılarımızın düzenli ödemeleri ve gönüllülerimizin çeşitli zamanlarda yaptıkları bağışlarla sağlamaktadır. 2020 Aralık ayı dikkate alındığında 40 burs verenimiz değişik miktarlarda burs bağışlarıyla bizleri desteklemekte, ayrıca birçok gönüllümüz toplu bağışlarla vakfımıza katkı sağlamaktadır. Bağışlarıyla bizleri destekleyen gönüllülerimiz sayesinde UREV olarak pandemi günlerinin ağır koşullarında bile öğrencilerimize düzenli olarak ulaşabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Çok teşekkür ederiz.

 

 

ETKİNLİKLER ve EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ

2020 yılı etkinliklerimizi Mart ayına kadar normal koşullarda gerçekleştirirken Mart ayından itibaren Covid/19 pandemisi nedeniyle bütün yaşantımız gibi bizim de çalışma koşullarımız değişmiştir.

Ocak 2020:

Arkadaşlarımız Ocak, Şubat ve Mart aylarında Urla Belediyesi ikinci el pazarına katılarak gelirlerini Urev’e bağışladılar.

Şubat 2020

6 Şubat 2020: İBB Yerel Hizmet binası konferans salonunda olağan bilgilendirme toplantısı yapıldı ve aylık çalışma programı belirlendi.

7 Şubat 2020 Sömestre tatilinde bursiyerlerimizden AZRA DANIŞ ve GÜLSÜM ŞİMŞEK’i İYTE Liseliler Bilim Kampına (Urev kontenjanından) gönderdik ve bir haftalık eğitimden sonra belgelerini aldılar.

12 Şubat 2020 Kuşçular İlk Öğretim ve Ortaokulunda sayın İclal Aydın sponsorluğunda onarımını gerçekleştirdiğimiz resim Atölyesinin ve Batı İnşaat  şirketi sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz ıslak zeminlerin yapımının faaliyete geçmesi sayın Urla Kaymakamı ve Milli Eğitim müdürünün katılımıyla gerçekleşti. Vakfımıza bu hizmetlerinden dolayı teşekkür belgesi verildi.

15 Şubat 2020: TED Koleji kış şenliğine katılan gönüllülerimiz hem vakfımızın tanıtımını hem de bağış toplanmasını sağladı.

20 Şubat 2020: Hasan Gençcan ’Homerosa Yolculuk’  adlı konferansta kitabının tanıtımını yaptı ve felsefe ve Bilim tarihi konularını anlattı.

24 Şubat 2020:  Aydınlat bizi Opera adlı oyuna gönüllülerden oluşan bir gurupla gidildi ve gönüllüler vakfımıza bağışta bulundu.

9 Mart 2020: Dünya Kadınlar Günü etkinliği İYTE kampüsünde Rektörlük ile birlikte kutlanırken:

SOYAD (sosyal yardımlaşma) yardım evinin açılışı yapıldı. Bu yardım evinin düzenlenmesinde  gönüllülerimiz fiilen çalışarak topladıkları kullanılmamış ve ikinci el giysileri öğrencilerin kullanacağı şekilde butik havasında düzenlediler.

Yaşı küçük ama fırçası büyük ressamımız Azra Danış Kadın adlı resim sergisini İyte kampüsünde gerçekleştirdi.

Kurucularımızdan sayın Saadet  Kayaalp Kadına Şiddet konulu bir panel düzenledi.

SOYAD evinin açılışını Sayın Rektör Yusuf Baran ve vakfımız Başkanı Hale Pekerten birlikte gerçekleştirdi.

İYTE ve UREV arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Mart ayında gerçekleştirilmesi planlanan Urla’da Doğaya Koş etkinliği ve Truva gezisi pandemi yasaklarına takılarak gerçekleştirilemedi.

15 Mart’tan itibaren herşey değişti ve çalışmalarımız online ortamlarda mümkün olabildi.

23 Nisan etkinliği olarak bursiyerlerimizden oluşan bir gurup öğrenciyle bayram kutlaması görseli hazırladık zor durumda olan bursiyer çocuklarımıza ramazan bayramında bayram harçlığı yatırarak destek verdik.

Uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle birçok öğrenci bilgisayar ve tableti olmadığı için öğretimine devam edememe gibi bir sorunla karşılaştı. UREV olarak Bilgisayar kampanyası başlattık, gönüllülerimizin destekleriyle iki üniversite öğrencisine yeni ve tam donanımlı bilgisayar satın aldık, ayrıca 5 üniversite öğrencisine (bursiyerimiz) bakımı yaptırılmış ikinci el bilgisayar temin ettik, 4 öğrenciye yine bakımı yapılmış tablet temin edildi.  Böylece 11 öğrenciye ulaşarak bilgisayar ve tablet sorununu çözdük.

Haziran ayında başlayarak yaz tatili boyunca devam eden ve halen sürdürülen online kitap külübümüz ayda bir ya da iki kez toplanarak okunan bir kitap üzerinde söyleşi yapmakta ve katılımcılar vakfımıza bağışta bulunmaktadır.

Temmuz ayında başlayan   Narlıdere Brainfit ve UREV paydaşlığıyla gerçekleşen Beyin Farkındalık Yolculuğu adlı 4 farklı seminer programıyla çocuklarımız ve gençlerimize eğitim seminerleri verildi. Bu seminerlere ’askıda seminer’ uygulaması  adı altında  gönüllülerimizin bağışları ile ihtiyacı olan öğrencilerin katılımı sağlandı

Yönetim kurulu üyemiz A.Selcen Alpan tarafından, 6 üniversite öğrencisine toplam 23 seans, 5 lise öğrencisine toplam 15 seans,1  ortaokul öğrencisine 3 seans  olmak üzere toplam 41 seans hedef belirleme, kariyer planlama, zaman yönetimi, zaman kaygısı konularında Eğitim Koçluğu Hizmeti verilmiştir.

Yaz tatili boyunca geniş katılımlı toplantılar yapılamadığı için sevgli arkadaşımız Emine Kutlay’ın bahçesinde yapılan küçük kahvaltılarda katılımcılar vakıfımıza bağışlarda bulunarak destek çıkmışlardır.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını yine bursiyerlerimiz ve  genç gönüllülerimizin katılımıyla görsel etkinlik olarak kutladık. 10 Kasım da ve 12 Eylül Urla’nın kurtuluş gününde Atatürk heykeline çelenk koyarak Atamıza saygımızı gösterdik.

Ekiml Ayında bildiğiniz gibi  İzmir olarak büyük bir deprem felaketi yaşadık ve birçok hemşehrimiz yıkılan evlerin altında kaldı, birçoğu ise evsiz kaldı.Yaralarımızı hep birlikte sararken UREV gönüllüleri olarak hem ayni yardımlarla destek verdik, hem de genç gönüllülerimiz sahada çalışarak ihtiyacı olan depremzedeler için çalıştılar. Gençlerimizin sahaya götürülmesi ve çalışmalarının organizasyonu Berna Gürbüz ve Ayşıl Tokcan arkadaşlarımız tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca depremde zarar görmüş iki üniversite öğrencisine burs bağladık. Böyle bir acıyı bir daha yaşamamayı diliyoruz.

4 Ekim İzmir maratonunda sayın Bayezid Bozacıoğlu vakfımız adına koşuya katıldı ve bizim için bağış topladı.Toplanan bağışlarla iki üniversite öğrencisinin bir yıllık bursu temin edildi.

Pandemi nedeniyle evlerine kapanan 65 yaş üstü arkadaşlarımız üretkenliğin her koşulda olabileceğini göstererek uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projesi başlattılar:  Kadınlarımızın el emeğiyle ürettikleri yelek, bere ve atkıları örgütleyerek ihtiyacı olan çocuklara ulaştırıp onları sevgiyle ısıttılar.

Önce, Polatlı’da kum fırtınasıyla çadırları uçan mevsimlik işçilerin çocuklarına gitti koliler dolusu kazak, iç çamaşırı ve atkılar(Ekim 2020)

İkinci  hedef Antalya dağ köylerindeki Yörük çoçuklarıydı. Antalya Beşkonak dağköylerindeki minikler üşümesi diye örüldü yelek ve bereler.

Bu projemizde Emine Kutlay, Ufuk Semercioğlu, Zuhal Dalgıç ve Mürüvet Demirkan arkadaşlarımız kordinatör olarak çalışmakta ve proje tüm hızıyla devam etmektedir.

 UREV gönüllüleri olarak örülen ve bize ulaşan kazakların çokluğu yanında, zevkle örülmüş olmaları ve çok kısa zamanda yüzlerce gibi sayıya ulaşmaları, birçok il ve ilçeden bize ulaştırılmaları bizleri çok duygulandırmıştır. Özellikle satın alınarak değil bizzat örülerek üretilen yelekler, bereler, atkılar değişik bölgelerdeki ihtiyaçı olan çocuklara uzanan sıcak bir sevgi eli olmakta ve gönüllülerimizle olan bağlarımızı  güçlendirmektedir. Bu projeye emek veren tüm arkadaşlarımızı kutluyoruz.

2020 yılı MALİ Rapor:

 2020 yılında, 80.940.00TL burs bağışı, 90.270.00TL. şartsız bağış, 7.784.79TL. koşu hesabından toplanan bağış olmak üzere toplam 178.994,79 TL bağış toplanmıştır. (Koşu bağışı bir yıllık iki üniversite öğrencisine burs olarak verilmektedir) Banka devir ,faiz geliri ve kur farkıyla birlikte toplam gelir 370.427,39TL olmuştur.    

 

 2020 Yılında toplam 125.750 TL. burs ödemesi yapılmıştır. 11.279.98 TL. bilgisayar alınmış, ve diğer giderlerle birlikte toplam gider: 148386,01 TL olmuştur. Bankada mevcut paramız 222.041,38 TL dir.

Önümüzdeki günlerde Covit/19  derdinden kurtulduğumuz ve daha aktif çalışmalar yaptığımız güzel günlerde buluşmak dileğiyle hoşçakalın.

 

Hale PEKERTEN

Urev Yönetim Kurulu Başkanı

 


Bağış Yap

© Copyright 2020 urev.org.tr. Web Designed By: Pro Tasarım,Web Tasarım,Eticaret paketleri,Seo Optimizasyonu,İzmir