Etkinlikler

URLA EĞİTİM VAKFI 2021 YILI FAALİYET RAPORU

2021 YILI FAALİYET RAPORU

URLA EĞİTİM VAKFI 2021 YILI FAALİYET RAPORU

2021 YILI FAALİYET RAPORU

Yönetim Kurulu:

Hale Pekerten         Başkan

Zuhal Dalgıç           Başkan Yardımcısı

Berna Gürbüz         Sekreter

Saadet Kayaalp       Üye

Ufuk Semercioğlu    Üye

 

Sayın Mütevelli heyet üyeleri, sevgili arkadaşlar zorlu bir yılı daha geride bıraktık. Pandemi koşullarına rağmen  2021 yılı boyunca yönetim kurulumuz 19 toplantı yapmıştır. Sizlere de mümkün olduğunca online ulaşmaya çalıştık, vakfımız, sizlerin ve gönüllülerimizin sayesinde birçok öğrenciye ulaşmayı başarmıştır. 2021 yılı çalışmalarımızı şöyle özetleyebiliriz:

BURS ÇALIŞMALARIMIZ   :

Vakıf senedimiz ve burs yönetmeliğimiz uyarınca 15 -30 Eylül tarihleri arasında web sayfamız burs başvurularına açılmaktadır. Müracaat eden öğrenciler arasından Urla’da okuyan ve Urla’da oturup Urla dışında okuyan öğrencilere öncelik vererek bir ön eleme yaptıktan sonra seçilen öğrencileri başvuru belgelerindeki bilgiler ışığında burs kriterlerimize göre puanlayıp sıralayarak, (bu sıralamada ailenin gelir durumu, evlerinin kira olup olmadığı, anne ve babanın sağ olup olmadığı, öğrencinin başarı durumu, suç ya da ceza durumunun olup olmadığı sorularının yanıtları belgeleriyle istenmektedir) mülakata davet ettik. Hale Pekerten, Ufuk Semercioğlu, Ayşe Seçil Bocutoğlu ve Rıfkiye Üstün ‘den oluşan burs komisyonumuzun, her öğrenciyle zoom üzerinden tek tek  görüşmeleri ve istenilen belgeler ışığında yaptıkları değerlendirmeler sonucu tespit ettiği öğrencilere burs verilmesi uygun görülmüştür.

2021 yılı Ekim ayına kadar 42  Üniversite 12 Lise olmak üzere  toplam 54 öğrenciye (aylık  üniversite 300.-Tl., Lise  150.-Tl. olmak üzere) burs ödenmiştir. 2021 de 7 üniversite öğrencimiz eğitimlerini tamamlamış, 35 üniversite öğrencisi 2021 yılı Ekim ayından itibaren burs almaya devam etmektedir.

2021 yılı Ekim ayından itibaren üniversiteli  bursiyer sayımıza  30 üniversite öğrencisi daha bursiyer olarak eklenmiştir. Üniversite bursiyerlerimizden 52 öğrenci İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, diğerleri  Ege, Dokuz Eylül, ODTÜ, Ankara Siyasal, Trakya, Akdeniz, Çukurova, Celal Bayar ve Bilgi Üniversitelerine  dağılmış durumdadır. 

11 Lise öğrencisinden 6 sı geçen yıldan devam etmekte olup 5 Lise  öğrencisi aramıza yeni katılmıştır. Bu öğrenciler Urla Anadolu Lisesi ve Hakan Çeken Anadolu Lisesi öğrencileridir.

Böylece vakfımızdan burs alan öğrenci sayısı 65 üniversite, 11 lise öğrencisi  olmak üzere toplam 76 ya ulaşmıştır. Ekim 2021 ayından itibaren üniversite öğrencilerimiz 400.- TL, lise öğrencilerimiz 200.-TL burs  almaktadır. Her ay toplam da 28.600.-Tl.  burs ödemesi yapılmaktadır.   Düzenli burs bağışlarıyla her ay 14.000.-TL. toplanmaktadır. Geri kalan geçen yıldan aktarılan   ve koşu aktivitesinden gelen ayrıca burs dışında yapılan bağışlardan ve kermeslerden sağlanmaktadır. Şu  anda yıl sonuna kadar öğrencilerimizin burslarını ödeyecek birikimimiz mevcut olup yeni aktivelerle bu bağışları ve bursiyer sayımızı daha arttırmayı hedefliyoruz.

EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ  :
 
Kültür Seminerlerimiz : 
•Tarih                  Konuşmacı                                                           Konu      
19.02.2021    İsmet Arıkantürk                  Dumanların Ardındaki Topraklar: Vietnem, Kamboçya, Laos             
02.03.2021     Merih Yücel                        Kürüsel Isınma ve Ekolojik Sonuçları 
09.03.2021    Prf.Dr.Güliz  Elal                  Afrika’nın Değişik Bölgelerinde Fotoğraflarla Gezinti 
22.03.2021    Şölen Yücel                         Büyülü Bir Gerçeklik Güney Amerika 
29.03.2021    Doç.Dr.Latife Doğanay        Benim Renkli Dünyam
16.04.2021    Belma Beyazıtoğlu              Fotoğraflarla Ateş, Buz ve Fırtınalar Ülkesi İzlanda 
14.05.2021    Utku Erişik                           İdeal ve İnanç Yüklü Bandırma ( Tyetral söyleşi )
01.06.2021    Şermin Külahoğlu                Ahlak Gelişimi Yalan Psikolojisi 
 
Bütün kültür seminerlerimiz on-line olarak zoom üzerinden yapılmıştır.
 
•Başkan yardımcımız Zuhal Dalgıç’ın organizatörlüğünde Mayıs ayında başlayan, Amerika’da yaşayan anadil konuşucusu (native speaker) Yasmine Gomel‘in öğretici olduğu, yedi  İYTE hazırlık sınıfı öğrencisinin katıldığı, online  İngilizce pratikleri 7 Eylül’e kadar devam etmiştir.
•Vakfımızın kültür çalışmaları olarak kitap okuma grubu ayda en az 1 -2 defa toplanarak okudukları kitabı tartışarak, birbirlerine görüşlerini aktararak hem çok güzel hem de verimli zaman geçirerek vakfımıza gelir sağlamaktadır. Bu çalışma Zeynep Braggiotti yönetiminde iki senedir devam etmektedir. 
•İYTE Mimarlık Fakültesi öğrencisi Merve Gülerim’e bilgisayar desteği için 12 Nisan 2021 de 1.700.-Tl., İYTE öğrencisi Şevval Ayvaz’a bilgisayar alımı için 4.000.-Tl. ödeme yapılmıştır. Ayrıca 3 öğrenciye eğitim desteği verilmiştir.
•2021  yılı  Ekim ayı içinde HAVATEK firması tarafından vakfımıza  27 adet kullanılmış, ikinci el bilgisayar bağışlanmıştır. Bu bilgisayarlardan 7 adeti Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine, geri kalanları Albay İbrahim Çolak İlkokulu, Asiye Hüseyin Akyüz Bilim İlkokulu — Orta Okuluna ve ihtiyacı olan öğrencilere verilmiştir. 3 bilgisayar ve 2 tablet eksiklikleri sebebiyle teslim edilememiştir.
•2021 yılı Kasım ayı içinde,  gönüllülerimizce toplanan kitaplar, Atatürk Köşesi oluşturmak üzere İYTE kütüphanesine, Özbek İlkokulunda ve Çeşmealtı PMC  Demirgüreş İlkokulunda kurulan okul kitaplıklarına ulaştırılmıştır.
 
PROJELERİMİZ          : 
 
•2021  Şubat ayında başladığımız ve Mart ayında devam edilen İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Yön Yönetim Yetkinlik Enstitüsü işbirliği ile pandemi sürecinde, gençlerimize motivasyon sağlamak ve kariyer yolculuklarında koçluk yöntemiyle destek olmak amacıyla online platformda “Kariyer Koçluk Projesi ile Hedeflerine İlerle” programını gerçekleştirdik.  Projede Dijital Performans Asistanı (DPAR) isimli koçluk aracı kullanıldı. Proje koordinatörlüğünü kurucu üyelerimizden A.Selcen Alpan’ın yaptığı proje yoğun katılım nedeniyle Şubat ve Nisan aylarında olmak üzere iki etapta gerçekleştirildi. Projeye 90 İYTE öğrencisi katıldı ve 11i özel olarak bu proje için eğitim alarak kolaylaştırıcılık görevi üstlenen UREV gönüllüsü olmak üzere toplam 26 koç ve kolaylaştırıcı görev aldı. Proje sonunda yapılan ankette “Bu proje çerçevesinde, ele aldığınız hedef konu bağlamında ne yapacağınızı biliyor musunuz? “ sorusuna %98,6 oranında evet cevabı alınarak öğrencilerin kariyer yolculukları için kendilerine bir hedef belirlemelerine ve bu hedef doğrultusunda adım atma konusunda motivasyonlarının artmasına destek verilebildiği gözlenmiştir. 
 
•Şubat ayında başlayan “Kariyer Koçluk Projesi ile Hedeflerine İlerle” programı yoğun başvuru nedeniyle ikinci kez yapıldı. Ayrıca UREV, Yaşar Üniversitesi ve Yön Yönetim Yetkinlik Enstitüsü işbirliği ile üniversitenin sadece Minerva Kuluçka Merkezi’ndeki girişimci öğrencilerin bulunduğu sınırlı bir gruba (6 girişimci) 5 profesyonel koç tarafından birebir Kariyer Koçluğu eğitimi verildi.  
 
•Üniversite öğrencilerine burs  sağlamak amacıyla İzmir Valiliğinden 2020 yılında alınan izin ile 22 Mart, 20 Haziran 2020 tarihleri  için planlanan ancak pandemi nedeniyle birkaç kez Ertelenen “Urla’da Doğaya Koş”  projemiz İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İYTE destekleri ile Haziran 2021 de gerçekleşmiştir. Pandemi koşulları sebebiyle 150 Koşucuyla gerçekleşebilen (İzin verilen sayı) koşuda çok sayıda öğrenci ve vakıf gönüllüsünün katılımıyla bir şenlik havası estirildi ve vakfımızın çevreye tanıtımı sağlandı. Bu proje kurucu üyelerimiz A. Selcen Alpan ve Bayezid Bozacıoğlu koordinatörlüğünde gerçekleşmiştir. Koşunun 2021 yılı geliri olan 40.000.tl. vakfımızın  banka hesabına aktarıldı. 
 
•Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Türk Anneler Derneği İzmir Şubesi ile birlikte yaptığımız  “ Üşüyen Çocuk Kalmasın” başlıklı proje kapsamında Hakkari Yüksekova Ortaç Köyü’ndeki 320 ilkokul öğrencisine gönüllülerimizin ürettikleri atkı, bere ve süveter gönderildi.
 
GELİR GETİRİCİ ETKİNLİKLERİMİZ :
 
•13 Ekim  2021  tarihinde  UREV-İYTE işbirliği ile  İYTE kampüsünde  düzenlenen kermese  katılan gönüllülerimiz emekle ürettiklerini satmışlar ve vakfımıza   8.250.tl. kermes geliri sağlanmıştır.  
•27 Aralık   2021  tarihinde  İYTE’de düzenlenen Yeni Yıl  Kermesine gönüllülerimiz ürettikleriyle  katılarak   4.150.-Tl. kermes geliri sağlanmıştır. 
•2021 yılı Ocak  ayından itibaren vakfımızın web sayfasında oluşturduğumuz  e-kartlarla Mayıs ayında üye olduğumuz Fonzip aracılığıyla (nikah, doğum, doğum günü, mezuniyet kutlaması, yeni yıl bayram kutlaması) Urev dostlarının bağışları ile  vakfımıza katkısı  artmıştır. İnternet üzerinden sağlanan bağışlarla (pay-tr bağışları) toplam   36.152,77.tl. gelir elde edilmiştir.
•Sayın  Sema Taştan Çelepci  “Geziyorum Öyleyse Varım Küçük Çakıl’ın Maceraları” adlı çocuk kitabının satış gelirini vakfımıza bağışlamıştır.
•Kitap okuma grubundan  sağlanan bağış 3.320.-Tl.sıdır. 
•Üyelerimizden  Bayazıt Boyacıoğlu Avrasya Maratonunda vakfımız adına koştu ve bağış  topladı.
 
GÖNÜLLÜLERİMİZİN  ETKİNLİKLERİ  : 
 
•30 Ocak 2021  tarihinde, gönüllülerimizin ördükleri, el emeği süveter ve berelerle, topladıkları oyuncaklar Roman vatandaşların yaşadığı Urla Yaka Mahallesi çocuklarına dağıtıldı.                   
•2 Nisan 2021  tarihinde, gönüllülerimizin ördüğü  bereler, süveterler ve topladığı kitaplar yangın nedeniyle büyük zarar gören, Artvin Yusufeli Dereiçi köyü çocuklarına iletildi.
•8 Nisan 2021 tarihinde, taşımalı eğitimden yerleşik eğitime geçen ve hiçbir donanımı bulunmayan Tire Büyük Kemer Dere  Köyü Mehmet Fatma Can İlkokulu’na, gönüllülerimizin bağışladığı bilgisayar, yazıcı ve ses düzeniyle, öğrencilerine kitap, kırtasiye desteği verildi
•2 Ağustos 2021 tarihinde  sel felaketinde büyük zarar gören Arhavili aileler ve çocuklarına gönüllülerimizin ürettiği ve topladığı giysiler gönderildi.
•Manavgat ve Marmaris yangınlarında, söndürme çalışmalarında gönüllü olarak çalışan gençlere ulaştırılmak üzere   yanmaz ayakkabı ve eldivenleri AKUT’ a gönderildi.
•12 Ağustos  2021 tarihinde  Anadolu Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Nüfus İdaresi Dairesinin  birlikte yürüttüğü “ Göç Okulları Projesi “ kapsamında, mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına (100 çocuk), gönüllü dostlarımızın katkılarıyla, çanta, giysi, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri ve kitap toplanıp, kurucu üyelerimizden Dr. Mürüvet  Demirkan Eskişehir Alpu’ya bizzat giderek malzemeleri çocuklara ulaştırdı.
•23 Ekim 20021 tarihinde  Bizim Bahçe Sağlıklı Yaşam Derneği ve Yaşam Haklarını Destekleme Derneği el ele vererek, bizim gönüllülerimizin de katıldığı “Üniversiteli Gençler İçin Buluşuyoruz” etkinliği düzenledi ve gelirini vakfımızın burs programına bağışladılar.
 
ÜNİVERSİTELERLE İLİŞKİLERİMİZ  :
 
2021 yılı  Ekim  ayında İYTE ‘nin akademik yılı açılış töreninde  Rektör ve İzmir Valisi tarafından vakfımıza teşekkür belgesi verilmiştir. 17 Aralık 2021  tarihinde  İYTE Vakfı ile UREV arasındaki bağı güçlendirmek için, Rektörlükten gelen davet üzerine, kurucularımızdan Berna Gürbüz İYTE Vakfı’na üye olmuştur.
 
SONUÇ   : Vakfımız yönetim kurulu önderliğinde, bir çok mütevelli heyet üyemiz ve gönüllümüzün özverili çalışmaları ile pandemi koşullarına rağmen birçok öğrenciye ulaşmayı başardık. 2021 yılında burs veren sayımızı bir önceki yıla göre arttırdık. Bu sayede düzenli burs girdisi 128.080 00Tl. ye ulaştı. Koşudan sağlanan 40.353.-Tl. ile birlikte sadece burs bağışı toplam 168.433.-Tl. olmuştur. Ayrıca normal bağışlar ve gelir getirici etkinliklerle 2021 yılı geliri 136.726,72.Tl. sına ulaşmıştır.
 
Bize verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. 04.03.2022
 
URLA EĞİTİM VAKFI 
YÖNETİM KURULU

Bağış Yap

© Copyright 2020 urev.org.tr. Web Designed By: Pro Tasarım,Web Tasarım,Eticaret paketleri,Seo Optimizasyonu,İzmir