URLA EĞİTİM VAKFI 2022 YILI FAALİYET RAPORU

Urla Eğitim Vakfı 2022 Yılı Faaliyet Raporu yayınlandı, detaylari "ETKİNLİKLER" bölümünde bulabilirsiniz.

URLA EĞİTİM VAKFI 2022 YILI FAALİYET RAPORU

Urla Eğitim Vakfı 2022 yılı faaliyet raporu:

 

Urla Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu, bir yıl boyunca 17 kez toplanarak çalışmalarımızı programlayıp gerekli kararları almıştır.

Yapılan ilk toplantıda 2021 yılının değerlendirmesi yapılarak 9 Mart 2022 Mütevelli Heyet toplantı kararı alınmıştır.

Yapılan Mütevelli heyet toplantısında Yeni Denetim Kurulu üyeliğine Akın Özçekirge, Emine Kutlay Bayezıt  Bozacıoğlu asil olarak, Duygu Köksal, Ayşıl Tokcan yedek olarak seçilmiştir.

 

BURS ÇALIŞMALARIMIZ

2021 EKİM ayında belirlenen 65 Üniversite 11 lise olmak üzere 2022 yılında 76 öğrencimize burs verdik. Bu sayı 2022 yılı EKİM ayından itibaren 100 öğrenciye çıktı bu gün itibariyle depremzede öğrencilerimizden dört öğrencimiz de bursiyerlerimiz arasına katıldı ve toplamda verdiğimiz burs sayısı 104 e ulaştı. Bir depremzede kız öğrencisine de Erasmusa gitmesi nedeniyle eğitim desteği olarak 5000 tl verilmiştir.

2022 yılı ocak ve Şubat ayları 400 TL olan Üniversite öğrenci burslarımızı hayat pahalılığı ve genel kurulumuzun önerileri doğrultusunda aylık 500 TL yaptık. 2022 EKİM ayından itibaren bu yıl burslarımız aylık üniversite öğrencileri için 650 TL lise öğrencileri için 250 TL olmuştur. Özetlersek 2022 yılında 76 öğrenciye; 65 üniversite aylık 500 TL, 11 lise aylık 200 TL olmak üzere burs verilmiş, Ekim ayında mezun olanlar, sınıfta kalanlar çıktıktan sonra, 42 üniversite 4 lise olmak üzere 46 öğrenci kalmış, 2022 de yeni eklenenlerle birlikte bursiyer sayımız 100 öğrenciye ulaşmıştır. 2022 yılı EKİM-KASIM-ARALIK aylarında 100 örenciye (Üniversite aylık 650 TL, Lise 250 TL) burs verdik. Bu sayıya 2023 yılı şubat ayından itibaren dört öğrenci daha eklendi.

Bursiyerlerimizin 76 sı İYTE’nin değişik fakültelerinde 18 i farklı illerdeki üniversitelerde, Liseli bursiyerler ise Urla’daki Anadolu liselerinde okumaktadır. Bir öğrencimiz ise Tire Anadolu lisesinde okumaktadır.

Bu yıl Ramazan bayramında bütün bursiyerlerimize 200 TL bayram harçlığı, Kurban bayramında ise Liseli bursiyerlerimize 200 Tl bayram harçlığı verdik.

 

BURS DESTEKÇİLERİMİZ

Vakfımıza burs vererek destek çıkan gönüllülerimize  öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Ancak bizler bize burs verenlerin ekonomik koşulları uyarınca bize destek çıktıklarını düşünerek burs bağışlarında bir kriter belirlemeden herkesin gücü oranında bize destek vermesini önemsiyoruz. Bu nedenle bağışlarımız burs giderlerimizi birebir karşılamıyor. Vakıf olarak  yaptığımız etkinliklerle topladığımız bağışlar bu nedenle bizim için çok önemli olmaktadır. Hemen belirtmek isterim ki yaptığımız etkinliklerle topladığımız bağışlar bütçemizi oldukça rahatlatmakta ise de düzenli bağışçı sayımızı daha da arttırmak birincil görevimiz olmalıdır. Burs veren sayımız son eklenenlerle birlikte 56 kişi olmuştur bu sayı zaman zaman topluca burs bağışlayanlar nedeniyle artabilmektedir.

2022 yılında toplam Burs bağışı;   262.610 00 TL.

                             Genel Bağış;  290.190,51TL.

                              BAĞIŞ;         552800,51TL.

Doğrudan gönüllülerimizin yaptığı bağışlardan sağlanmıştır. Bu rakamlara etkinliklerle topladığımız bağışlar dahil değildir.

 

EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ

2022 yılında da öğrencilerimize bilgisayar desteği vermeye devam ettik. Bursiyerimiz İYTE Matematik Bölümü öğrencisi Hasan Utku Uras bilgisayarı olmadığı için derslerini takip edemediğini bize bildirdi. Bunun üzerine gönüllülerimize duyuru yaparak bir bağış kampanyası başlattık ve iki gün gibi kısa bir sürede 21.000 TL topladık bu öğrencimize kampanyadan indirimli olarak 17.574,05TL bilgisayar aldık. Geriye kalan parayı da burs fonumuza aktardık. Ayrıca bir çok öğrencimizin bilgisayar ihtiyacını tamir edilerek toparlanmış bilgisayarlarla destekledik.

Vakfımıza bağışlanan kitapları özellikle ilkokul öğrencilerinin okuma alışkanlıklarını geliştirebilmek için Şehit Kemal İlkokulu ve Albay İbrahim Çolak ilköğretim okulu öğrencilerine arkadaşlarımız tek tek dağıttı.

Yön yönetim yetkinlik grubuyla birlikte Evimiz-4 öğrencilerine (3,4,5,6,7.sınıf) Koçluk Oyunları adlı eğitim çalışması yapıldı.

İYTE Kariyer grubu Yön Yönetim Yetkinlik ve UREV işbirliği ile İYTE öğrencilerine yönelik Kariyerinde ilerle programı uygulandı. İYTE öğrencilerine yönelik hedef, kariyer, motivasyon, otokontrol alanlarında destek olmak amacıyla yürütülen bu çalışmada Yön Yönetim Yetkinlik Enstitüsünün değerli koçları ve  Urev  gönüllüleri görev aldı.

Zeynep Brogiotti’nin yönetiminde Kitap okuma klubümüz her ay iki ya da bir kez toplanarak okudukları kitapları ve yazarını tartışarak kültürel bir çalışma yapmaktalar.

 

ETKİNLİKLERİMİZ

Köy Enstitülerinin 82.ci kuruluş yıldönümü nedeniyle ODTÜ Egeli Mezunlar Derneği, Mali Müşavirler Derneği İzmir Şubesi gönüllüleriyle birlikte Şirince Köyünde bir kahvaltı etkinliğine katıldık. 35 kişilik bir katılımcıyla gittiğimiz bu etkinlikte Sayın Su Öge Köy Enstitüleri Derneği ve UREV adına konuşma yaparak köy enstitülerinin toplumsal açıdan önemini anlattı. Ayrıca Prof Dr. Doğan Göçmen de konuşmacı olarak katılarak bizleri aydınlattı.

15 Mayıs Pazar günü vakfımıza düzenli burs bağışı yapan gönüllülerimiz, bursiyer  öğrencilerimiz ve İYTE yönetiminin katılımıyla İYTE kampusünde bir kahvaltı düzenledik. Kahvaltıyı bizim üyelerimiz ve gönüllülerimiz hazırladı. Kahvaltımıza İYTE rektörü sayın Yusuf Baran, rektör yardımcıları ve fakülte dekanları burs verenler öğrenciler ve üyelerimiz katıldı.

Haziran ayında; Bitlis Hizan İlçesi Çökekyazı köyünde okuyan toplam 166  anaokulu ve ilköğretim okulu öğrencilerine  gönüllülerimizin emekleriyle toplanan çeşitli kutu oyunları, kırtasiye malzemeleri, kitap, çanta,1  adet fotokopili yazıcı ayrıca birçok gönüllümüzün el emeği ile üretilen örgü süveterler gönderildi.

Urla’dan İzmir’den birçok gönüllü kadınların sevgiyle ördükleri kazak ve süveterler, alınan çorap ve ayakkabılar kırtasıye malzemeleri ekonomik koşulları kısıtlı olan köy çocuklarına arkadaşlarımız tarafından örgütlenerek gönderilmekte çocukların sevgiyle sarmalanmasına yardımcı olunmaktadır.

Urla’da protokol olarak davet edildiğimiz resmi törenlere  vakfımızın çelengi ile katılım gerçekleştirdik.

Resmi ve Dini bayramlar ve önemli günlerde sosyal medyamız aracılığıyla kutlamalarda bulunduk.

 

GELİR GETİREN ETKİNLİKLERİMİZ

1) Web sayfamızda dini bayramlar anneler günü, babalar günü, gibi özel günlerde oluşturduğumuz e-kartlar aracılığıyla Fonzip üzerinden bağış topladık. Bu yolla Paytr den bir yılda 25.400 TL. bağış  topladık.

 2) Eylül ayında EVRİM ATEŞLER ve Okeanos orkestrası, Dans Apol grubu Urla Sahnenin desteği ile Urla Sahnede vakfımız yararına bir konser vermiş nefis bir sanat gösterisi sundukları  gecede sanatçılarımız hiçbir ücret almadan tüm geliri vakfımıza bağışlamışlardır. Bu Konserden 67.200 TL kazanılmıştır. 

 3) Kasım Ayında URLADA DOĞAYA KOŞ adlı sosyal sorumluluk koşusu yaptık. Bu yıl Koşu Parkurumuz Kum denizinden başlayıp, karantina adası ve ağaçlı yol güzergahında devam etti koşumuza 145 Kişi kayıt oldu, toplam 135 kişi koşucu olarak katıldı. Koşu birçok arkadaşımız ve bursiyerimizin görev aldığı kitlesel bir etkinlik olarak; çok başarılı, hiç hatasız gibi övgüler almamıza neden olacak kadar güzel gerçekleşti. Koşudan 100.000 TL gelir elde ettik bunu burs fonumuza aktardık.

4) Aralık ayında Urla Eski Tamirhane binasında birçok STK ve bireysel katılımın gerçekleştiği yeni yılı karşılama kermesi düzenledik. Kermeste bir burs verenimiz olan Yezdan Akçaçakır’ın vakfımıza bağışladığı marka giysiler ve  bir çok gönüllümüzün hazırladığı el işi ürünler çay, kahve ve yiyecek sattık .32.000 TL gelir elde ettik.

 

DİĞER STK ve VAKIFLARLA İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARI

İzmir Büyük Şehir Belediyesi ile Bornova Anadolu lisesi Mezunlar Vakfı, Atatürk Lisesi Mezunlar Vakfı, Atlas Vakfı, Kurşun Kalem Vakfı, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı(EÇEV), Cevdet İnci Vakfı, Urla Eğitim Vakfı birlikte bir iş birliği protokolü imzaladık. Bu oluşum İzmir’de eğitim alanında çalışan vakıfların büyük şehir belediyesiyle birlikte kalıcı sürdürülebilir projeler üretmesi için çalışmalar yapmak üzere oluşturuldu. Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesiyle birlikte UMUT Hareketi olarak depremzedelere destek çalışmaları yapmaktadır. 

Ekim ayında İYTE nin yeni öğretim yılına başlaması nedeniyle yapılan törende vakfımıza üniversite yönetimi tarafından bir teşekkür belgesi verilmiştir. Urla Eğitim Vakfı olarak İYTE yönetimi ve İYTE Burs komisyonu ile sıkı bir işbirliği içinde çalışılmaktadır.

Sözlerimize son vermeden önce bu yıl gerek etkinliklerimizin hazırlanması gerekse yürütülmesinde büyük özveriyle çalışarak yönetim kurulunun daima yanında olan arkadaşlarımız ve gönüllülerimize, Emine Kutlay, Selcen Alpan, Şebnem Köksal, Beyazıt Bozacıoğlu, Rıfkıye Üstün, Çiğdem Turgay, Özcan Erler, Levent Yücesoy, Kübra Üzey, Barış Özpazarcık, Arzu Özpazarcık, Neşe Bayraç, Berk Gürbüz, Sevtap Şirin’e, etkinliklerimizde görev alan bursiyerlerimize yönetim kurulu olarak çok teşekkür ediyoruz.

Çalışmalarımızın ikinci yılını başarıyla tamamlayan Yönetim kurulumuzun üyelerine ben Hale Pekerten yönetim kurulu başkanı olarak çok teşekkkür ediyorum. Yönetimimizin değerlendirilmesini Mütevelli Heyete sunuyorum.

 

Bütün arkadaşlarıma iyi günler, başarılar dilerim.

HALE PEKERTEN

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Bağış Yap

© Copyright 2020 urev.org.tr. Web Designed By: Pro Tasarım,Web Tasarım,Eticaret paketleri,Seo Optimizasyonu,İzmir